Keramické povlaky

Pro snadnější údržbu a základní trvalou ochranu laku

Jistě jste se už s keramickými či nano povlaky setkali. Jejich úlohou je, aby laku propůjčily hydrofobní schopnosti, které mají napomáhat samočistění povrchu, stejně jako je tomu třeba u vosků. Princip je u nich odlišný, protože se více či méně chemicky vážou na lak není snadné je chemicky odstranit jako třeba vosky. Tím se dostáváme k životnosti. Dovolím si zdůraznit, že ne všechno, co je nano či keramika, má stejnou životnost. V keramických povlacích jsou obrovské rozdíly a bohužel se v tomto názvosloví za poslední roky udělal slušný zmatek. ''Keramiky'' bych si tedy dovolil rozdělit na: 

  • Keramické sealanty – životnost v rámci měsíců, ty nejkvalitnější přežijí bez problému půl roku až rok, záleží na nájezdu kilometrů, ale taky na vás a na tom, jak dobře se o ně budete starat. Výhodou je, že se před jejich aplikací nemusí lak leštit, ale stačí chemická a mechanická dekontaminace společně s důkladným odmaštěním. Cenově jsou nejdostupnější a zároveň mají nejrychlejší aplikaci, kdy můžete nejpozději druhý den normálně jezdit.  
  • Hobby keramické povlaky – tady už je nutné leštění laku, pomocí kterého lak zbavíme škrábanců, nedokonalostí a předchozích ochran laku. Rád to přirovnávám k natírání kovu nebo dřeva, kdy je potřeba odstranit staré nátěry a povrch důkladně očistit než se natře znovu. Pokud se tento krok neudělá důkladně, tak nečekejte, že keramika dostojí udávané životnosti, která u nich běžně dosahuje dvou let. Samotná aplikace nebývá záludná, v kontrolovaných podmínkách by ji měl zvládnout i začátečník. Mezi hobby keramické povlaky u nás řadíme produkty od firmy Gyeon, a to jak jejich volně prodejné, tak i certifikované keramiky.
  • Profesionální keramické povlaky – v našem případě se bavíme o produktech japonské značky Modesta. Zásadní rozdíl oproti hobby keramickým povlakům bývá ve specifické aplikaci, výdrži a celkové odolnosti. Tady už není moc prostoru na chyby, většinou se dělají dílčí úkony podle stopek a i několik vteřin pauzy navíc může znamenat, že si celý díl odleštíte a naaplikujete znovu. Je navíc nezbytné vypálení povlaku IR lampou. Výdrž se pohybuje od 3 do 5 let, ale jsou i výjimky, díky kombinaci dvou produktů ani 10 let není nereálných. 
aplikace Modesta BC-04, keramikou se nešetří – jedna lahvička na jedno auta aka UTWFB
aplikace Modesta BC-04, keramikou se nešetří – jedna lahvička na jedno auta aka UTWFB

Japonská Modesta je jedním z průkopníků profesionálních sklokeramických povlaků. Jsme patřičně hrdí, že ji můžeme mít v portfóliu, protože Modesta si pečlivě vybírá komu svěří své produkty. První sklokeramický povlak uvedli na trh v roce 2009 a od té doby představili na trh dalších 12 specifických povlaků. Mezi nimi povlaky na disky, skla, plasty i ochranné polymerové povlaky na kůži proti otěru, k nim pak přibyly produkty na údržbu povlaků. Nejnovějším počinem je pak samostatná značka hobby autokosmetiky Aenso.

Modesta BC-08

BC-08 je entry-level keramický povlak s velmi podobnými vlastnostmi jako BC-05, reálná životnost 3 roky. Vhodný je zejména na denně užívaná auta, která jsou choulostivější na vznik šrámů z provozu.

Modesta BC-04

Anorganický, velmi odolný, hydrofilní keramický povlak, Obsahuje nano částice titánia, které po vystavení UV paprskům produkují aktivní kyslík a chrání před ulpíváním nečistot. Anorganické látky plně zabraňují oxidaci laku a odolávají vysokým teplotám až do 900°C. Životnost 5 let.

Modesta BC-05

Velmi hydrofobní keramický povlak. Produkuje unikátní lesk podobný těm nejlepším karnaubským voskům. Chrání lak proti mnoha různým nástrahám jako jsou poškození způsobená nesprávným mytím, oxidaci, vodnímu spotu, solím, dokonce proti inkoustu i barvám. Je vhodný pro použití na nejsofistikovanějších autolacích, jakými jsou Nissan Scratch Shield, Lexus Self-restoring coat či na populární matné laky. Životnost 5 let.


Modesta Private Label

To nejlepší, co Modesta nabízí. Private Label kombinuje ty nejlepší výhody z organických i anorganických technologií - základem je silný anorganický base coat na který se aplikuje hydrofobní organický top coat. Źivotnost až 10 let.

Modesta LPS

LPS chrání všechny kožené či koženkové části interiéru. Tento dvousložkový systém je na trhu zcela jedinečný – chrání proti poškození od rozlitých tekutin a špíny, ale zároveň i proti otěru na nejvíce exponovaných místech. 

Modesta BC-06

Teplotně vysoce odolný, hydrofilní keramický povlak z perhydropolysilazanu. Díky odolnosti až do 1300°C a aplikaci lakovací pistolí je vhodný zejména pro ochranu disků.